С Tarifa по Пти Жорас. Снимка: Руслан Вакрилов |
Tenaya. Какво е това? Стана дума за еспадрили Tenaya в един разговор с Павел Тодоров от К2 outdoor. Какво е това беше първото, което ми изникна като въпрос в главата и ме провокира да потърся повече информация в нета. И докато ровех из сайта на испанския производител изскочиха имената на атлетите на Tenaya - Александър Мегос, Рамон Хулиан. Списъка започва с тях.
“The Tarifa will amaze you!” или маркетинг специалиста предразполага (нали такава му е работата) към добри впечатления, обещава оптимално изпълнение в различни условия. В същото време удобство. Замислих се колко удобна и в същото време прецизна може да бъде една еспадрила.
Пти Жорас. Снимка: Руслан Вакрилов |
Реших да пробвам. От избора, който предлага Tenaya се спрях именно на тарифа заради посочените характеристики. Колебаех се между този модел и OASI, но везните се наклониха в полза на връзките. Обичам при катерене на дълги маршрути на площадката да си събуя или подпетя обувката, да я вържа с връзките за крака си и да не се притеснявам, че може да се пробва да лети, а аз да се окажа бос. Предстоеше ми катерене в Алпите, а в последствие в Патагонските Анди и заложих на Tarifa. Имах възможност да пробвам модела на врачански варовик и на рилски гранит. Пробвах и на Вражите. После удоволствието при катерене с тях на Пти Жорас и Тридент дю Такюл беше неописуемо.
Намерих я! Намерих най-накрая своята еспадрила. Нито миг притеснение при сгъвките на пръстите, свити за оказване на противонатиск при стъпване. Нито миг притеснение в петата или над нея, както често ми се е случвало при други марки и модели, които съм омекотявал с пластове лекопласт, за да постигна необходимото удобство доколкото е възможно. И макар по принцип да ми куца стъпването при катерене с Tarifa се чувствам комфорно и уверено без значение дали стъпвам на малки ръбчета или на триене. С една дума бих казал “чудесна” ако трябва да обобщя впечатленията си от Tarifa.
Тридент дю Такюл. Снимка: Руслан Вакрилов |